Elektrické podlahové kúrenie v inteligentnom dome

Pri stavbe domu sa skôr či neskôr začnete zaoberať otázkou aké kúrenie si zvoliť, ktoré bude pre Vás to najlepšie a aj najúspornejšie. Pri stavbe nášho domu sme sa tiež  k tejto otázke postupne dopracovali a začali ju riešiť. Mali sme to o kúsok jednoduchšie pretože v našej lokalite nebola možnosť zriadiť plynovú prípojku, takže nám ostali na výber len varianty kúrenia na elektrinu alebo tuhé palivo. Kúrenie na tuhé palivo sme zavrhli , veď komu by sa chcelo v novom modernom dome starať sa o to či máte na sklade dostatok paliva. Ostala možnosť kúriť elektrinou. Pri tejto možnosti máte zopár variant, ako je kúrenie tepelným čerpadlom , kúrenie elektrickým kotlom, alebo odporové káble či rohože.

Varianty elektrického kúrenia.

“Nažhavili” sme počítač a začali prehľadávať internetové stránky zaoberajúce sa kúrením, navštívili sme výstavu Coneco a postupne zbierali materiály, všetky pre a proti a skúsenosti iných ľudí, aby sme mali pri porovnávaní na čom stavať. 
Tepelné čerpadlo má určite najnižšie mesačné náklady, ale aj najvyššiu vstupnú investíciu. Treba rátať  s investíciou za kompletné kúrenie aj s podlahovými rozvodmi  od 8000-12000 eur, v závislosti od typu tepelného čerpadla a montážnej firmy. Druhý variant, elektrický kotol a “vodná podlahovka” bol zaujímavý hlavne z dôvodu neskoršej možnosti vymeniť kotol za tepelné čerpadlo. Investícia bola nižšia ako pri tepelnom čerpadle od 3500 – 5500 eur.
Posledná tretia možnosť nad ktorou sme uvažovali boli odporové káble, rohože. Ľudia tvrdili, že toto je najdrahší spôsob vykurovania ak pozeráme na mesačné platby, ale obstarávacie náklady sú najnižšie. Pri svojpomocnej montáži, cca 1000 – 2000 eur (cena bez termostatov a riadiacej jednotky, všetko zvládne LOXONE sám), v závislosti od rozlohy domu. Pri dôkladnejšom preštudovaní skúseností ľudí s týmto typom vykurovania, sme sa začali prikláňať k tejto variante. Vstupné náklady pre náš domček boli 1150 eur za odporové káble, s tým že inštaláciu zvládne šikovný majster sám, samozrejme pod dozorom elektrikára 🙂 Stále tu však bola otázka mesačných platieb. V tomto sme sa jednoznačne začali spoliehať na riadenie, ako inak inteligentné riadenie auto pilotom od LOXONE 🙂 Od tohto momentu sme boli jednoznačne rozhodnutí pustiť sa do inštalácie odporových káblov s inteligentným riadením.

Integrovanie elektrických odporových káblov do LOXONE je veľmi jednoduché.

Netreba ovládať okruhy servo hlavicami , stačí Vám jednoducho Relay Extension, alebo klasický extension plus samostatné Relay s vyššou ampérovou hodnotou. U nás spína okruhy Loxone Extension a 16A Finder Relay.

Inštálácia odporových káblov bola veľmi jednoduchá a zabrala jeden deň. Dodávateľská firma na základe tepelných strát budovy navrhla inštalovaný výkon a do každej miestnosti “watáž” akú treba použiť. Pri tomto druhu kúrenia je potrebné mať osadené v každej miestnosti dva tepelné senzory. Jeden priamo v podlahe a druhý, ktorý bude merať teplotu v miestnosti. Do podlahy sme použili tepelný senzor 1-wire, ktorý sa pripojil na 1-wire Extension a teplotu v miestnosti sníma inteligentný vypínač Loxone Touch, ktorý má okrem merania teploty aj senzor vlhkosti.

Pre dobrý prehľad o spotrebe el. energie boli do rozvádzača inštalované dva elektromery, jeden ktorý meria celkovú spotrebu a druhý čisto len pre meranie spotreby kúrenia. Miniserver vám dokáže robiť krásne štatistiky na základe ktorých viete reagovať na prípadnú veľkú spotrebu a opraviť konfiguráciu.

loxone extension

Programovanie kúrenia.

Inštalácia bola hotová, potery vytvrdnuté a mohli sme sa pustiť do programovania systému. Od začiatku sme zvolili riadenie plnou automatikou a nechať Loxone nech sa naučí ako treba kúriť aby bola v dome ideálna požadovaná teplota. LOXONE má svoj vlastný algoritmus, sám si testuje kúrenie, zapína a vypína okruh na určité časové obdobie a následne zisťuje aké zmeny nastali, ako dlho musí byť okruh zopnutý aby stúpla teplota v miestnosti o určitú hodnotu. Berie do úvahy vnútornú teplotu, vonkajšiu teplotu , otvorené alebo zatvorené okná,  alebo či sú v dome ľudia. Dokáže využívať tieniacu techniku na využitie solárnych ziskov. Od Vás systém požaduje zadanie požadovanej ideálnej  teploty v konkrétnej izbe, poprípade vaše pravidelné návyky ( napr. odchod do práce). Ak mu toto všetko zadáte o ostatné sa postará za Vás.

loxone štatistiky
finder relay, inteligentný dom
teplotný senzor v podlahe

Reálna spotreba a financie.

A teraz sa poďme pozrieť aká bola mesačná spotreba a  porovnať s domom s rovnakým typom kúrenia bez riadenia LOXONE.
Prešiel prvý rok a celková spotreba el. energie bola 8405 kW/h , z toho 4602 kW/h bolo kúrenie. Čo to znamená v eurách. Priemerná cena za kW/h vyrátaná z faktúry aj s pravidelnou platbou za odberné miesto je 0,115185 eur (dvojtarif , DD5). To znamená že za rok sme spotrebovali elektrinu v hodnote 967,56 eur, čo je priemer na mesiac 80,63 eur, z toho kúrenie 529,85 čo je priemer na mesiac 44,15 eur. Treba samozrejme doplniť že obytná plocha domu je 120m2, ohrev vody zabezpečuje elektrický zásobníkový ohrievač a v dome počas roka žili dvaja dospelý ľudia , z toho jeden teplomilný 🙂 ).

Porovnanie so susedmi bez inteligentného riadenia a inštalovanými odporovými káblami. Obytná plocha domu  125m2, dvaja dospelý a dve deti. Ročná spotreba 15028 kW/h v hodnote 1647 eur, čo znamená 137,25 eur za mesiac.
Viem že nie je úplne presné porovnávať dom v ktorom žijú dvaja dospelý a dom v ktorom žijú dvaja dospelý a dve deti. Oba domy sú postavené v rozmedzí dvoch rokov, takže v podstate novostavby, s podobnou konštrukciou. Verím že pre základnú predstavu je toto porovnanie postačujúce.

Záver: inteligentné riadenie kúrenia má určite zmysel, dokáže sa prispôsobovať potrebám obyvateľov a  šetriť vaše peniaze. Je ťažké určiť percentuálnu hodnotu ktorú vám vie systém ušetriť, ale aj napriek tomu viem s istotou povedať že získate výborného pomocníka ktorý vám zaručene uľahčí život vo vašom dome.

Roman Matúš
inteligentnebyvanie.com

2018-10-30T21:06:52+01:00